Nowy cykl szkoleń AdWords. Sieć wyszukiwania i sieć reklamowa

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 02.2013
 

Dzisiaj wystartował nowy cykl bezpłatnych szkoleń online przygotowanych przez zespół Google AdWords. Co miesiąc odbędzie się jedno szkolenie w dwóch terminach, aby każdy miał okazję uczestniczyć w wydarzeniu. Google przewidziało nagrody oraz certyfikaty dla najbardziej aktywnych uczestników. Warunkiem jest uczestnictwo w przynajmniej ośmiu z dwunastu szkoleń. Po pierwszym szkoleniu udostępniona została ankieta, składająca się z opinii uczestników, zdania domowego, dodatkowych materiałów, a także linku do nagrania szkolenia. Na jej podstawie powstanie ranking najaktywniejszych użytkowników. Warto ją wypełnić, aby otrzymać potem certyfikat sygnowany przez Google.

 

Sieć Google AdWords

Pierwsze szkolenie skupiało się wokół tematyki sieci Google, która została zaprezentowała w dwóch osobnych częściach: sieć wyszukiwania i sieć reklamowa. Wiele informacji podanych na szkoleniu były wiadomościami podstawowymi dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z AdWords. Osobom, które doskonale znają tematykę sieci Google polecamy w szczególności zapoznać się ze slajdami, które prezentujemy na naszym blogu. Są one częścią materiałów dostępnych w trakcie szkolenia.

Na początku przypomniane zostały podstawowe  fakty. Sieć reklamowa to witryny partnerskie, które korzystają z mechanizmu wyszukiwarki Google, gdzie wyniki wyszukiwania i wyświetlane reklamy wyglądają tak samo jak wyniki w adresie Google. Dzięki obecności reklamy w wyszukiwarce oraz sieci reklamowej Google, mamy możliwość zwiększenia zasięgu i efektywności naszych reklam.

Kolejnym punktem szkolenia było zaprezentowanie wyników badań z USA. Zgodnie z badaniami aż 81% użytkowników trafia na strony przez wyszukiwarkę, a 66% konsumentów łączy pozycję w wynikach z faktyczną pozycją firmy na rynku. Pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwania jest najbardziej klikana przez użytkowników.


Sporo uwagi poświęcono także współczynnikowi klikalności CTR . Wysoki CTR wskazuje na to, że użytkownicy uważają reklamy za przydatne i trafne. Jeśli CTR jest niski trzeba dokonać zmian w kampanii. Warto też zadbać o Wynik Jakości, aby płacić mniej za reklamę.

Istotna jest także dobra struktura kampanii:

– konieczne jest budowanie osobnych kampanii na sieć reklamową i sieć wyszukiwania
– serwowanie reklam w sieci odbywa się inaczej niż w wyszukiwarce
– rozdzielenie kampanii pozwala na optymalną kontrolę

Pytaniem zadanym w trakcie szkolenia było to jak wygląda dobra kampania w sieci wyszukiwania?
Przede wszystkim konto AdWords powinno odzwierciedlać strukturę witryny internetowej, którą reklamuje, dlatego należy unikać sytuacji, kiedy w jednej grupie mieszany różnego rodzaju , produkty, artykuły. Trzeba też postawić na różnorodność to znaczy utworzyć dużo tekstów reklamowych, różne nagłówki, różne zawołanie do działania oraz różne opisy oferty.

W celu poprawienia wyników kampanii bardzo przydatne są raporty:

– raport wyszukiwanych haseł (aby nie generować niepotrzebnych kosztów)
– udział w wyświetleniach (kontrola pozycji słów kluczowych)

Sieć reklamowa Google AdWords

W drugiej części szkolenia mogliśmy usłyszeć wiele informacji na temat sieci reklamowej. Poznaliśmy przede wszystkim korzyści biznesowe z reklam w sieci reklamowej.

Sieć reklamowa to przeogromny wachlarz witryn o bardzo różnorodnej i bogatej tematyce: witryny Google (Gmail, Blogger, Google Maps), witryny partnerów AdSense np. gazeta.pl wykop.pl, onet.pl. Co można osiągnąć poprzez reklamę w sieci reklamowej, czyli na stronach internetowych partnerów oraz stronach należących do Google?

– zbudować świadomość marki
– zwiększyć reakcję bezpośrednią (czyli czynności, jakie oczekujemy od osób, które weszły na naszą witrynę)

Na szkoleniu podkreślona została różnica między reklamą w sieci reklamowej i sieci wyszukiwania. Reklamy w sieci reklamowej wyświetlają się na nieco innym etapie cyklu zakupów niż reklamy w sieci wyszukiwania. W sieci wyszukiwania klienci mają sprecyzowaną potrzebę, z kolei użytkownicy, którzy napotykają naszą reklamę w sieci reklamowej mogą zainteresować się naszym produktem dopiero za jakiś czas.
Ważną sprawą jest to, aby zaprezentować użytkownikowi inne reklamy w każdej z tych sieciach. W panelu zarządzania kontem AdWords dostępne jest  narzędzie do tworzenia reklam display’owych, które zostało bardzo szczegółowo omówione podczas szkolenia. Zaprezentowane zostały także wyniki kolejnego badania. Wg niego użytkownicy spędzają najwięcej czasu w witrynach internetowych m.in. należących do sieci reklamowej Google (38%), w serwisach społecznościowych (26%) oraz robiąc zakupy online (11%), a także na e-mailu (20%),  zaś w sieci wyszukiwania spędzają jedynie 5% czasu.

Sieć reklamowa oprócz dużego zasięgu ma także wiele innych zalet, które prezentuje poniższa grafika:

zalety sieci reklamowej

W trakcie szkolenia omówione zostały różne sposoby kierowania reklam w sieci reklamowej:

– kierowanie kontekstowe na słowa kluczowe – dobieramy słowa kluczowe, a Google odnajduje odpowiednie strony
– kierowanie na miejsca docelowe – samemu wybieramy witrynę w której chcemy wyświetlać reklamę
– kierowanie kontekstowe na tematy – dostępnych jest 1700 kategorii do wyboru
– kierowanie na zainteresowania – kierowanie do osób, które zadeklarowały zainteresowanie tematami
– kierowanie na remarketing – dotarcie do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili witrynę

Na końcu szkolenia pojawiło się zestawienie sieci wyszukiwania i sieci reklamowej:


Wnioskiem sumującym szkolenia było przekonanie uczestników szkolenia, że kampania nie powinna być prowadzona jednocześnie na sieć wyszukiwania i sieć reklamową. Należy utworzyć osobną kampanię dla sieć reklamowej.

Szkolenie internetowe zaproponowane przez Google z pewnością stanowiło świetny wstęp do pogłębiania wiedzy na temat sieci Google. Zaawansowani użytkownicy systemu reklamowego  Google mogli poczuć się nieco zawiedzeni, jednakże przed nimi jedenaście kolejnych tematów, którą będą nieocenionym źródłem wiedzy o AdWords serwowanej przez polską załogę AdWords.

Całe szkolenie dostępne jest na stronie YouTube.

Źródła grafik: blog AdWords, YouTube

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry