Jak udoskonalić teksty reklamowe AdWords?

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 09.2012
 

Nieważne jak nowoczesna, funkcjonalna i efektowna jest Twoja strona internetowa, jeśli Twoja wyświetlona w wynikach wyszukiwania reklama nie zachęci użytkownika do kliknięcia i wejścia na stronę.

CTR jest bardzo pożytecznym wskaźnikiem, który wiele mówi o naszych tekstach reklamowych. Duża liczba wyświetleń bez kliknięć potwierdza, że reklama nie przekonuje do odwiedzenia strony użytkowników Internetu. Powodem tego może być zły dobór słów kluczowych, ale także reklama mało interesująca dla użytkowników. Jednym ze sposobów podniesienia wskaźników CTR i ROI jest pisanie dobrych tekstów reklamowych. Oto kilka porad jak udoskonalić własne teksty reklamowe.

Napisz dobry tekst reklamowy

Tekst reklamowy w kampanii AdWords powinien składać się z kilku elementów, które razem stworzą przekonującą i atrakcyjną z punktu widzenia odbiorcy całość. Dobra reklam powinna:

zawierać cechy produktu,

pokazywać korzyści wynikające z zastosowania go,

posiadać wezwanie do akcji (Call to Action).

Stworzenie dobrej reklamy wymaga znajomości oferty i wczucia się w rolę klienta, który musi zdecydować się na jeden produkt lub usługę spośród setek podobnych artykułów czy usług. Warto zawrzeć w reklamie te cechy produktu, które czynią go towarem unikatowym i wyróżniają wśród konkurencji. Napisanie skutecznego tekstu z pewnością ułatwi tabela Cecha-Korzyści, w której łatwo wypunktować zalety produktu oraz korzyści wynikające z właściwości produktu.

Opracowanie na podstawie Feature-Benefit Matrix

Na początku musimy zapisać pięć najważniejszych cech naszego produktu. Kolejny krok, zgodnie z tezą „nie sprzedajemy cech produktów, ale wynikające z nich korzyści”, to zapisanie trzech korzyści, które zapewniają cechy produktu. Następnie w każdej kolumnie zaznaczamy po jednym tekście, który jest najbardziej atrakcyjny dla klienta. W ten sposób uzyskujemy doskonały tekst reklamowy, który trafnie oddaje największe atuty naszego produktu. Gdy decydujemy się zastosować wezwanie do akcji, najlepszym rozwiązaniem jest użycie szczegółowego przekazu, skłaniającego do konkretnego działania. Zamiast wezwania: Zobacz teraz warto użyć Zarezerwuj teraz, Wypróbuj już teraz.

Wykorzystaj nagłówek reklamy

Jak głosi powiedzenie, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto korzystać z Narzędzia podglądu i diagnostyki reklam, aby wyeliminować wszystkie błędy, które łatwo przeoczyć w trakcie dodawania nowego tekstu reklamowego.  Pamiętajmy o tym, aby zakończyć pierwszą linijkę wiersza opisu kropką lub przecinkiem, aby żaden wyraz nie znalazł się w kolejnym wersie tekstu reklamowego jak to widzimy w drugiej reklamie z dołączonego obrazu. Jest to szczególnie ważne, kiedy reklama wyświetla się na pierwszych trzech miejscach. Skuteczny nagłówek reklamy to taki, który przekazuje pełną informację. Niewielu użytkowników zdecyduje się przeczytać kolejną linijkę naszego tekstu reklamowego, jeśli nie uzyska od razu prostego komunikatu na temat produktu czy usługi.

Warto także wykorzystać Narzędzie Wstawiania Słów Kluczowych, czyli Key Insertion Tool. Funkcja ta umożliwia wyświetlenie się w nagłówku reklamy słowa kluczowego, które wpisał użytkownik. W zależności od tego jak wpiszemy frazę Keyword Insertion Tool, będziemy mogli uzyskać zapis nagłówka reklamy o różnej wielkości.  Oprócz tego wyświetlony tekst jest pogrubiony, co zwiększa jego widoczność.

Keyword Insertion Tool

 

Udoskonal wyświetlany adres

Ares wyświetlany to doskonały sposób, aby przykuć uwagę użytkownika dodatkową informacją, która skłoni go do odwiedzania strony. Warto w pełni go wykorzystać. Jeśli mamy możliwość ingerencji w adresy poszczególnych podstron, możemy wprowadzić w URL-ach wezwanie do akcji lub dodatkową informację np. domena/taniezakupy. Musimy także pamiętać o tym, aby unikać powtarzania tych samych informacji w tekście reklamowym. W szczególności nie warto podawać nazwy firmy w nagłówku lub opisie reklamy, ponieważ zwykle jest ona widoczna w wyświetlanym URL-u. Istotną kwestią z punktu widzenia zasada reklamowych Google AdWords oraz konwersji jest to, aby użytkownik poszukujący konkretnych usług w sieci, trafił na stronę z informacją, której poszukiwał.

 

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (5 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry