2 błędy w Planerze słów kluczowych, które mogą nieźle namieszać

Krzysztof Marzec
Krzysztof Marzec
Archiwum 08.2016
 

duzy_szablon v5 planer

Nie oszukujmy się, Planer słów kluczowych to narzędzie, z którego korzystają i AdWords-owcy i SEO-wcy. I jeśli dobrze pamiętam, to na jego zmiany najbardziej alergicznie reagowało SEO, bo .. nie mogło łatwo przygotowywać wycen „za pozycje” opartych o ilość wyszukiwań ani skutecznie dobierać słów kluczowych. Tu wtrącę – nie uwierzycie, ale są jeszcze firmy, które w ofercie cenę uzależniają od ilości wyników w Google, zaś plotki mówią, że wyszukiwarka ma się niedługo ich pozbyć, może to wreszcie ukróci ten proceder. Już wtedy pojawił się problem, bo bez zmiany ustawień Planer pokazywał średnią liczbę wyszukiwań na poziomie dopasowania zbliżonego, czyli dane dla słowa i mnóstwa jego odmian. Porównując oferty okazywało się, że słowo które ma ok. 60500 zapytań miesięcznie wg innej firmy, u nas miało niecałe 5000. Wymagało to długich rozmów i tłumaczenia klientowi, kto ma rację. Firmy wciskały też klientom ściemę w postaci pozycjonowania słów bez potencjału, co w mojej opinii bardzo zaszkodziło branży i do tej pory spotykam się z klientami, którzy o SEO nie chcą nawet słuchać, bo zostali oszukani.

Teraz problem się powtarza, na szczęście w małej skali. Niedawne zmiany spowodowały, że słowa kluczowe działają jak dopasowanie ścisłe z AdWords, które dla słowa Kraków, wyświetli reklamy również na słowo Krakow. Ale nie tylko kot i koty to to samo, a efektem są takie kwiatki:

artykul-1

Czy te słowa są tak samo popularne? Nie. Łatwo to sprawdzić i skoro to nie jest już tajemnicą, podzielę się swoim sposobem. Odpalamy Planer, opcja Zaplanuj swój budżet i uzyskaj prognozy, podajemy słowa oraz wysokie stawki i solidny budżet dzienny i widzimy w miarę realne różnice:

artykul-2

Uwaga – to jest dopasowanie zbliżone – dane sprawdzamy dla dopasowania ścisłego:

artykul-3

Uczulam też, że w tym widoku Google pokazuje część swoich ciekawych danych – otóż na jaki CTR w reklamach może liczyć dane słowo. Tak, wiem, wiele osób powie, że ma się to nijak do ich danych z kampanii czy Google Search Console. No jasne, to są estymacje, gdzie brane są pod uwagę jakieś ogólne dane, bez uwzględniania naszych treści reklam, description itp. Nie mogą być dokładne. Ale widać od razu różnice w potencjalnej klikalności reklam:

artykul-4

Szukasz audytu seo lub pozycjonowania – raczej mniejsza szansa, że klikniesz w reklamę 😉

Drugi błąd jest mniejszy, ale bardzo irytujący, bo istnieje… odkąd pamiętam. Zobaczmy dane dla trzech słów kluczowych na ustawieniach: Cały świat + wszystkie języki:

artykul-5

To samo dla: cały świat + język polski:

artykul-6

I to samo dla: Polska + język polski – takie same dane otrzymamy również dla cały świat + wszystkie języki:

artykul-7

A oto dane dla: Polska + język angielski:

artkul-8

Czyli  na naszej planecie co miesiąc średnio 8100 osób szuka słowa „pyry”, tylko „1600” zapytań z Polski – wywiało w świat poznaniaków ;). Moment – w Polsce jest to 1600 zapytań dla użytkowników z interfejsem w języku PL oraz 1600 dla ustawienia interfejsu EN?  Te 8100 to w języku polskim na całym świecie? Bałagan to mało powiedziane 😉

Krzysztof Marzec
CEO, Co-Founder. Specjalista SEM, Certyfikowany Trener AdWords oraz Certyfikowany Specjalista AdWords i Analytics. Przygodę z SEO zaczął w 2005 roku. Kieruje DevaGroup, stworzył i był wieloletnim szefem działu SEO Interia.pl. Prowadzi szkolenia i wykłady m.in. w Akademii Google Partners czy na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnych chwilach.. moment, mam 3-kę małych dzieci, nie mam wolnych chwil. Czemu piszę tę notkę w 3ciej osobie? Ktoś to w ogóle czyta?...

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991