Excel w służbie SEO, część I

Anna Jurczyk
Anna Jurczyk
Archiwum 02.2021
 
Excel w służbie SEO, część I

Arkusze kalkulacyjne
w służbie SEO

Nie ma lepszego sposobu na szybkie sortowanie i kategoryzowanie danych niż Excel. Program ten jest uwielbiany przez wielu specjalistów. Mimo iż Excel przetrwał próbę czasu i nadal jest tak samo wartościowy, to po piętach depcze mu Google ze swoim odpowiednikiem arkuszy kalkulacyjnych online. Obydwa te narzędzia są bardzo często wybierane przez specjalistów SEO do pracy z różnorodnymi danymi.

Zarówno w Excelu jak i w Arkuszach kalkulacyjnych Google znajduje się mnóstwo funkcji. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które mogą okazać się niezbędne w pracy specjalisty SEO.

 

Funkcje Excel pomocne dla SEO

Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych funkcji, które przydadzą się podczas pracy SEOwca.

 

Funkcja „Tekst jako kolumny”

Bardzo często z różnorodnych narzędzi (np. Screaming Frog czy GAchecker) pobieramy dane w formacie .csv oddzielonego przecinkami, np:

Z pewnością zależy nam na tym, by dane były przejrzyste, czyli każdy element po przecinku znalazł się w osobnej komórce. Tu z pomocą przychodzi formuła oddzielająca dane.

Co trzeba zrobić? Wystarczy zaznaczyć całą kolumnę i w menu wybrać Dane → Tekst jako kolumny

W następnym kroku określamy znak, którym oddzielone są elementy. W naszym przykładzie będzie to oczywiście przecinek. W efekcie otrzymamy uporządkowane dane – każdy element w osobnej komórce.

 

Funkcja „Znajdź i zamień”

Bardzo przydatna gdy podczas pracy z bardzo dużą bazą danych, gdzie większość komórek zawiera podobny element – który chcesz usunąć lub zamienić na inny, np. chcąc zamienić http:// na https:// w tym przykładzie:

Wystarczy zaznaczyć dane, w których chcesz dokonać zmian i nacisnąć Ctrl + H. W okienku po „Znajdź” należy wpisać „http://” ponieważ jest to element, który chcemy zamienić, natomiast w oknie  „Zamień na” wpisz „https://”.

Kliknij Zamień wszystko. W efekcie otrzymasz adresy URL rozpoczynające się od https://. Podczas korzystania z tej funkcji należy uważać na konstrukcję poszczególnych adresów URL. W omawianym przykładzie pośród adresów URL z http:// znalazło się także kilka takich, które już posiadają https://. Jeżeli w okienku „Znajdź” wpisalibyśmy „http” (zamiast „http://”), a w okienku „Zamień na” wpisalibyśmy „https” (zamiast „https://”) to operacja nie udałaby się, ponieważ adresy tego typu https://domena.pl/kategoria zostałyby zamienione na httpss://domena.pl/kategoria.

Funkcję można także wykorzystać do wyciągnięcia z powyższych danych tylko i wyłącznie nazwy domeny. W okienku „Znajdź” należy wpisać “http://”, a okienko „Zamień na” pozostawić puste. W tym momencie z wszystkich adresów URL zawierających „http://” zostanie on usunięty. Cały proces należy powtórzyć jeszcze raz, uzupełniając okienko „Znajdź” o https://.

Aby zredukować każdy adres URL tylko do domeny należy uzupełnić okienka „Znajdź” i „Zamień na” w ten sposób:

* – gwiazdka to symbol, który usuwa wszystko po pierwszym ukośniku

Ten sposób zadziała tylko wtedy gdy wyjściowe adresy URL są „oczyszczone” z protokołów http i https, czyli wyglądają np. tak: domena.pl/kategoriaxyz/produkt123

W efekcie dostaniemy:

listę wyodrębnionych z adresów URL domen.

 

Sekcja tło

Szukasz sprawdzonej Agencji SEO?

 

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO

Jest to jedna z popularniejszych formuł w Excel. Warto ją wykorzystać gdy chcemy porównać dwie bazy danych. Załóżmy, że posiadamy dane z dwóch różnych źródeł, np. raport widoczności dla poszczególnych domen z narzędzia Senuto oraz raport zawierający dane dla tych domen z narzędzia Majestic. Dane znajdują się w dwóch różnych plikach Excel.

Źródło: Ranking domen Senuto https://app.senuto.com/visibility-analysis/ranking

 

Źródło: Raport Majestic Million https://pl.majestic.com/reports/majestic-million

 

Naszym celem jest połączenie tych danych. Chcąc dopasować np. dane „Global Rank” z Majestic do danych z Senuto musimy w arkuszu z widocznością wpisać następującą formułę (np. w drugiej komórce kolumny G):

= WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;majestic_million.xlsx!$A:$D;2;0)

gdzie:

 • A2 – to komórka do której dopasowujemy dane
 • majestic_million.xlsx!$A:$D – odwołanie do arkusza z danymi z Majestic, a dokładnie do konkretnego zakresu danych z tego arkusza.
 • Symbol $ – blokuje dane, dzięki czemu podczas przeciągania formuły do innych komórek mamy pewność, że dane zaciągają się zawsze z tylko i wyłącznie wybranego zakresu.
 • 2 – jest to numer kolumny z danymi, które formuła przeszukuje. W naszej tabeli z danymi Majestic mamy cztery kolumny, które formuła może przeszukać:

  Chcemy uzyskać informację o nt. Global Rank dla wybraneych domen, dlatego wpisaliśmy „2”. Gdyby zależało nam np. na liczbie odwołujących się podsieci to należałoby wpisać „3”, itd.

 • 0 – to inaczej zapisany FAŁSZ, dzięki takiemu zapisowi funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO znajdzie tylko dokładne dopasowanie.

Tak wpisaną formułę należy przeciągnąć w dół, aby dopasować Global Rank do wszystkich domen, które nas interesują:

 

Funkcja X.WYSZUKAJ

Od 2020 roku w programie Excel pojawiło się udoskonalona wersja funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO – czyli X.WYSZUKAJ, Umożliwia ona oddzielne podawanie szukanej i zwracanej tablicy, co jest naprawdę dużym ułatwieniem w przypadku większych baz danych (gdy mamy np. 30 kolumn). Przykład:

Chcemy wyciągnąć z arkusza z danymi od Senuto informacje o aktualnej widoczności w TOP10. Dane te chcemy umieścić w arkuszu Majestic. Korzystając ze zwykłej funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO musielibyśmy zaznaczyć całą tabelę, a jako numer kolumny podać „6”. Natomiast wykorzystując X.WYSZUKAJ nasza formuła będzie wyglądała tak:

=X.WYSZUKAJ(A2;widocznosc-senuto.xlsx!$A:$A;widocznosc-senuto.xlsx!$F:$F;”brak danych”)

gdzie:

 • A2 – to komórka do której dopasowujemy dane,
 • widocznosc-senuto.xlsx!$A:$A – odwołanie do arkusza z danymi z Senuto, a dokładnie do kolumny A,
 • widocznosc-senuto.xlsx!$F:$F – kolumna z danymi, które są zwracane i dopasowane do odpowiedniej domeny z kolumny A.
 • „brak danych”- wartość, którą nadaliśmy ewentualnym błędom.

Mamy tu możliwość wybrania dowolnej tablicy, którą chcemy przeszukać oraz dowolnej zwracanej tablicy, bez konieczności liczenia kolumn.

Kolejnym ułatwieniem jest to, że X.WYSZUKAJ daje nam możliwość nadawania wartości błędu (co wpisać jeżeli w którejś komórce miałby pojawić się błąd). Standardowo odpowiada za to funkcja JEŻELI.BŁĄD. W funkcji X.WYSZUKAJ odpowiada za to czwarty argument:

 

Funkcja JEŻELI.BŁĄD

Jeżeli którychś danych zabranie w bazie, np. podczas korzystania z X.WYSZUKAJ nie wszystkie domeny z pierwszej listy będą znajdować się w drugiej, to ukaże nam się wynik, który nie wygląda najlepiej:

Dlatego warto korzystać z funkcji JEŻELI.BŁĄD razem z innymi funkcjami, np.

=JEŻELI.BŁĄD(WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;majestic_million.xlsx!$A:$D;2;0);„brak danych”)

efekt:

zamiast ”brak danych” można wpisać każdą inną dowolną wartość, tylko należy pamiętać by była ona w cudzysłowie.

 

Funkcja USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY

Często podczas podczas kopiowania lub pobierania danych w komórce z tekstem może wkraść się niepotrzebna spacja (lub kilka). Zamiast ręcznie usuwać zbędne odstępy w każdej komórce, warto skorzystać z funkcji:

=USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY(zakres)

Funkcja przydatna jest np. podczas analizy tagów tytułowych, gdzie każdy znak ma znaczenie. Przykładowo, przygotowujemy dla klienta dokument, w którym umieszczamy propozycję znaczników <title> dla poszczególnych podstron. Jeżeli do którejś komórki wkradnie się nadprogramowa spacja, a osoba uzupełniająca w witrynie tagi tytułowe tego nie zauważy, to znacznik ten będzie zawierał niepotrzebny odstęp, który będzie go wydłużał.

Np.

W efekcie dostaniemy tekst, w którym usunięty zostanie nadmiar spacji.

 

Sekcja tło

Potrzebujesz Audytu SEO?

 

Funkcja DŁ oraz Formatowanie warunkowe

Jest to bardzo prosta funkcja, która może także przydać się podczas analizowania metadanych np. do audytu SEO.

=DŁ()

oblicza liczbę znaków w określonej komórce, np.:

Łącząc tę funkcję z formatowaniem warunkowym (np. zaznaczenie na czerwono wartości większych niż 60) możemy szybko zweryfikować, które metadane są za długie. Wystarczy zaznaczyć kolumnę z danymi i wybrać w menu:

Formatowanie warunkowe → Reguły wyróżniania komórek → Większe niż…

następnie:

Efekt:

 

Łączenie zawartości komórek

Warto wiedzieć jak połączyć ze sobą zawartości dwóch lub więcej komórek – taka wiedza może być przydatna np. podczas analizy fraz kluczowych. Załóżmy, że posiadamy arkusz z słowami kluczowymi:

do których chcemy dopisać np. „DevaGroup”. Funkcję łączenia ze sobą zawartości komórek posiada w Excelu symbol „&”.

Wystarczy, że w pustej komórce obok wpiszemy taką formułę:

=A2&” DevaGroup”  (nie możemy zapominać o spacji przed słowem, które chcemy dodać do zawartości komórki).

Następnie przeciągamy ją wzdłuż fraz kluczowych (w tym przykładzie z kolumny A).

Efekt:

 

Podsumowanie

Excel to potężne narzędzie, które ułatwia pracę Specjalistów z wielu branż na całym Świecie, ale po piętach depczą mu równie funkcjonalne arkusze Google Sheet. W II części artykułu przedstawiamy najbardziej przydatne funkcje Google Sheet, które powinien znać każdy specjalista SEO.

Zobacz II część artykułu dotyczącą funkcji w Arkuszach Google przydatnych w SEO 

 

Sekcja tło

Potrzebujesz rzetelnych raportów SEO/SEM?

Anna Jurczyk
SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów i optymalizację stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka podróży, aktywnego stylu życia oraz psów rasy Border Collie.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (11 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry