Zanim przejdziemy do omówienia budowy i zawartości poprawnie wykonanego dokumentu audytowego, warto zastanowić się, czym jest sam audyt SEO? Audyt SEO strony internetowej jest to analiza serwisu internetowego pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (w Polsce jest to głównie Google). Celem takiej analizy jest przygotowanie dokumentu audytowego zawierającego szereg uwag, poprawek oraz rekomendacji pod względem rozbudowy oraz optymalizacji poszczególnych elementów audytowanej strony.
Audyt SEO to rozbudowany dokument, będący efektem analiz wszelkich istotnych dla serwisu czynników wpływających na możliwości pozyskania bezpłatnego ruchu z wyników Google:
Często jest on bardzo rozbudowany (nawet na kilkadziesiąt stron), by maksymalnie wyjaśnić ważne zagadnienia oraz zaproponować optymalne sposoby wdrożenia poprawek – tak, by było to zrozumiałe i czytelne dla osoby, która będzie wdrażała audyt SEO.
Każde zagadnienie jest analizowane indywidualnie a wyniki pozyskane z wielu narzędzi – interpretowane i oceniane przez doświadczonego specjalistę SEO.
Zagadnienia jakie analizowane są w audycie SEO, to m.in.:
To co będzie znajdowało się wśród czynników poddanych analizie – zależy w znacznym stopniu od rodzaju serwisu. Im bardziej rozbudowany serwis internetowy, tym więcej czynników należy zweryfikować. Innej pracy wymaga strona usługowa, a innej sklep internetowy. Część aspektów jest uniwersalnych, niezależnie od rozmiaru i rodzaju serwisu internetowego.
Każdy serwis internetowy posiada zawartość contentową i analizujemy jej występowanie. Sprawdzamy jej wymaganą długość oraz nasycenie odpowiednimi słowami kluczowymi. Do każdej branży i grupy zapytań podchodzić należy indywidualnie – zwracając uwagę na wyniki SERP. Dzięki takim analizom możemy odczytać, jak Google zinterpretowało intencje użytkownika. Jest to ważne przy planowaniu czy to budowy, czy optymalizacji obecnej treści.
Podczas audytowania stron internetowych analizujemy również architekturę serwisu. Weryfikujemy, czy w obrębie strony internetowej znajdują się odpowiednie podstrony i są one zbudowane w odpowiedni sposób. W celu budowania widoczności organicznej na konkretne produkty oraz usługi – musimy budować dedykowane podstrony. Należy pamiętać, że muszą być one odpowiednio umieszczone w strukturze portalu.
Aby Google odczytało treść znajdującą się w obrębie strony internetowej i mogło zaindeksować ją w swoich wynikach – musi najpierw poprawnie załadować (z użyciem GoogleBota) jej zawartość. Na ten proces wpływają m.in. technologie w jakich zbudowano stronę, jej konfiguracja, ustawienia serwera. Wszelkie te aspekty należy przeanalizować. Pomocne w tym jest narzędzie Google Search Console, do którego osoba audytująca serwis musi otrzymać dostęp.
Audytowanie strony internetowej to nie tylko ocena czynników onsite (tych wynikających z jej budowy i konfiguracji). Aby ocenić stronę w kontekście możliwości rozbudowy widoczności strony internetowej – konieczne jest szersze podejście, które obejmuje również linki prowadzące do strony. Ważna jest ilość oraz jakość domen linkujących, profil anchor text oraz dopasowanie ich rodzajów do branży.
Dokument audytowy to nie jest tylko lista błędów, które mają wpływ na organiczenie widoczności w Google. Jest to swego rodzaju drogowskaz, wskazujący dokładne rozwiązania do wdrożenia w obrębie strony. Każdy z podpunktów audytu składa się z takich elementów, jak:
Poniżej kilka przykładów punktu audytowego, który nie tylko przedstawia problem, ale i wskazuje możliwości jego rozwiązania.
Lista wewnętrznych przekierowań 301
Opis konkretnego przypadku i rozwiązanie
Oprócz wykazania problemu dużej ilości wewnętrznych przekierowań, które marnują crawl budget – przygotowaliśmy dokładną listę nie tylko adresów przekierowywanych, ale i miejsc, gdzie znajdują się linki wewnętrzne do poprawy. W w/w przypadku wystarczyło w bazie danych zastąpić adresy domena.pl/adres na domena.pl/adres/ (poprzez dopisanie globalnie „/” na końcu) i wyeliminowało to występowanie linków do podstron przekierowywanych.
Problem braku sitemap XML – po migracji serwisu
Historyczne dane o sitemapach – świadczą o braku wdrożenia na nowym serwisie
Opis konkretnego przypadku i rozwiązanie
Podczas analizy danych w Google Search Console – dostrzegliśmy problem z wczytanie sitemapy, która wcześniej była. Z uwagi, iż klient nowy serwis zbudował na rozwiązaniu customowym a blog pozostawił na WordPress – rekomendowaliśmy uruchomienie mapy w np. Yoast SEO (dla części blogowej, która dla klienta jest najbardziej istotna w kontekście volumenu ruchu) oraz stworzenie ręcznej sitemapy w oparciu o kilka adresów URL podstron oraz strony głównej.
Brak linkowania wewnętrznego na bardzo rozbudowanym blogu firmowym
Opis konkretnego przypadku i rozwiązanie
Pomimo, iż blog firmowy generował duzy ruch i był rozbudowany – nie występowało tam linkowanie wewnętrzne. Wiele podobnych podstron powodowało kanibalizację, na którą dobrym sposobem jest kontrolowane linkowanie wewnętrzne. Oprócz samego naświetlenia dużego pola do optymalizacji, wykonaliśmy mapę linków wewnętrznych, jako załącznik do dokumentu audytowego.
Arkusz z konkretnym schematem linkowania wewnętrznego
Schemat linkowania został oparty o priorytetowe dla klienta słowa kluczowe. Nie tylko te w podstawowej formie, ale i te w popularnych odmianach i liczbie mnogiej. W przypadku ręcznego wyszukiwania, czy też stosowania automatyki w linkowaniu wewnętrznym – klient ma już gotowe rozwiązanie.
Na podstawie powyższych przypadków widzimy, że wykonanie audytu SEO wymaga od specjalisty nie tylko dostępu do narzędzi, ale i umiejętności interpretacji tych danych. Należy brać pod uwagę priorytetyzację wdrożeń i ich procentowy wpływ na osiągnięcie wyników poprawy. Właśnie w tym celu dokument audytowy powinien być zakończony podsumowaniem i ustaleniem kolejności wdrożeń.
Z uwagi, iż tylko wdrożony audyt ma szansę przynieść poprawę oraz zwiększyć widoczność organiczną – dokument audytowy musi zawierać kompleksowe wskazówki wdrożeń. Oprócz przygotowania dokumentu, warto po jego otrzymaniu skonsultować go z autorem. Po jego wdrożeniu osoba ta powinna także zweryfikować poprawność tego działania. W przypadku punktów, które są wskazówkami do działań długoterminowych – warto zastosować się do nich i z biegiem czasu zwiększać oraz monetyzować ruch na swojej stronie internetowej.