Grow Global This Holiday Season – relacja z wydarzenia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Archiwum 11.2021
 
Grow Global This Holiday Season – relacja z wydarzenia

Grow Global This Holiday Season
- relacja z wydarzenia

Końcówka roku to szczególny okres w kalendarzu każdego przedsiębiorcy. W listopadzie szykujemy promocje na Black Friday, a tuż po nim rozpoczynamy okres świąteczny, który również generuje wysoką sprzedaż. Tutaj warto się chwilkę zatrzymać i zastanowić się, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani na ten szczególny czas.

Niedawno w DevaGroup mieliśmy okazję obejrzeć wystąpienie przygotowane przez Google na temat zwiększenia sprzedaży w tym nadchodzącym, wyjątkowym okresie dla e-commerce oraz możliwości rozszerzenia działalności o rynki zagraniczne. Regularnie staramy się brać udział w takich spotkaniach, jest to dla nas cenna dawka informacji, którą możemy wpleść w nasze dalsze działania. To wydarzenie, które postaramy się tutaj zrelacjonować, prowadził Reuben Milne, który już na samym początku wyjaśnił nam, dlaczego ten rok jest tak ważny sprzedażowo.

Po pierwsze trwająca pandemia zmieniła zachowania sprzedażowe konsumentów, którzy już nie zwracają uwagi na to, skąd kupują dany produkt. Jesteśmy otwarci na kupowanie przedmiotów z drugiego końca świata, dystans już nie ma takiego znaczenia. Jest to dla nas ogromna szansa, możemy sprzedawać nasze produkty osobom spoza naszego kraju, co zdecydowanie poszerza możliwość ekspansji i sprawia, że mamy szanse jeszcze bardziej rozwinąć naszą firmę.

Po drugie spoglądając na badania, mamy wrażenie, że międzynarodowy rynek szybciej się odradza, co znacząco wpływa na wzrost sprzedaży. Mamy możliwość dotarcia do nowych klientów, którzy będą zainteresowani naszymi artykułami.  Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że obecnie mamy największe możliwości, aby zaistnieć na rynkach międzynarodowych, dlatego jest to idealna okazja, aby zaryzykować.

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

W dalszej części spotkania zaproszeni goście wskazywali nam to, nad czym powinniśmy się zastanowić, wkraczając na arenę międzynarodową. Ich wystąpienia były pełne cennych wskazówek i spostrzeżeń, które zdecydowanie zastosujemy w dalszej pracy. Wiemy, że nasza branża zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego też aktualna wiedza ekspertów jest dla nas niezwykle ważna.

 

Alexis Frick – przygotuj się na Global Sales Peak

 

Pierwszym gościem był Alexis Frick, który pomógł nam zrozumieć, w jaki sposób możemy udoskonalić nasze działania, aby przygotować się do wejścia na rynek zagraniczny w tym wyjątkowym szczycie sprzedaży.

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

Na początku zaproszony gość analizował wyniki badań, które zostały przeprowadzone na grupie 6000 tysięcy osób. Badani pochodzili z różnych krajów i były to osoby z Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Wśród odbiorów badania, były osoby, które często dokonują zakupów online w sklepach zagranicznych oraz osoby, które robią zakupy online, ale tylko w swoim kraju. Na początku dowiedzieliśmy się, że poprzez pandemię zmieniły się zachowania konsumentów i wzrost zakupów online sięgnął do 35 oraz 60 procent, natomiast pojawiły się takie problemy, jak opóźnienia w dostawach, czy dodatkowe środki bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

Biorąc pod uwagę wzrost sprzedaży zagranicznej, przewiduje się, że sprzedaż podczas Black Friday wzrośnie o 663% porównując do pozostałych dni. W tym okresie konsumenci szukają najatrakcyjniejszej ceny i nie zatrzymują się tylko na swoim kraju, a właśnie porównują produkty na rynkach zagranicznych. Warto też zwrócić uwagę na to, że konsumenci podczas przeglądania ofert w Black Friday nie decydują się na zakup tylko ze względu na cenę. Ważnymi czynnikami, które determinują zakup są: dostawa, lokalizacja strony internetowej, a także obsługa klienta.

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

Na końcu swojego wystąpienia Alexis postarał się podsumować najważniej kwestie związane ze sprzedażą. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby mieć różnorodną ofertę, zbudować zaufanie z naszym potencjalnym klientem, a także dać mu wybór w podejmowaniu decyzji. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, aby nie postawić sobie nierealnego czasu na dostawę. Nie chodzi o to, aby przedstawić najkrótszy czas dostawy, a ustalić rzeczywiście możliwy czas realizacji dostarczenia przesyłki. Trzeba pamiętać również o działaniach posprzedażowych, które mogą sprawić, że klient zwiększy pozytywne doświadczenia z naszą firmą, a tym samym ponownie zrobi u nas zakupy.

 

Gustav Lauritzen, Hannah Lewis – na co zwrócić uwagę wchodząc na rynek międzynarodowy

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

Następnymi gośćmi, z którymi rozmawiał Reuben Milne to Gustav Lauritzen oraz Hannah Lewis. To eksperci, którzy rozwinęli swoje biznesy i zaryzykowali pojawieniem się na międzynarodowych rynkach i to nie tylko podczas Black Friday, ale też poza nim.

Na początku zaproszeni eksperci zastanawiali się nad radami dla osób, które chciałyby wejść na rynek międzynarodowy podczas tego sprzedażowego okresu. Ich zdaniem ważne jest, aby rozejrzeć się, i sprawdzić, który rynek jest dla nas najbardziej odpowiedni i gdzie znajdziemy potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani naszymi artykułami. Do tego pomoże nam Google Analytics, w którym jesteśmy w stanie zobaczyć współczynnik konwersji w różnych lokalizacjach. Kolejnym dobrym przykładem na rozeznanie się w potencjalnych miejscach sprzedażowych jest zapoznanie się ze słowami kluczowymi. Warto sprawdzić w jakiej lokalizacji jest najwięcej zapytań o artykuły podobne do naszych. Dodatkowo dużą zaletą wchodząc na rynki zagraniczne jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni. Jeśli okaże się, że pierwotnie wybrany przez nas rynek nie spełnia naszych oczekiwań, to możemy go zmienić na inny.

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

W dalszej części wystąpienia Gustav Lauritzen  opowiedział o trzyetapowym wprowadzaniu swojej marki na rynki zagraniczne. Po pierwsze należy sprawdzić wszystkie potrzebne informacje o każdym z rynków w Google Finder Market. Kiedy już zdecydowaliśmy, na który rynek chcemy wejść, zaczynamy lokalizować kampanie reklamowe, jeśli to już jest za nami, to wtedy wchodzimy na wybrane rynki i uruchamiamy nasze kampanie. Ostatnim, trzecim krokiem jest poznanie zachowań konsumentów w danym obszarze. Jest to najtrudniejsza cześć tego procesu. Musimy znaleźć preferowane sposoby płatności, czy zasady wysyłek zakupionych przedmiotów. Eksperci wspólnie się zgodzili, że kluczem na poznanie swoich potencjalnych klientów jest analiza konkurencji . To dzięki niej będziemy wiedzieli jakie potrzeby mają nasi konsumenci, czego oczekują i co możemy im zaproponować, aby byli zadowoleni i chcieli wybrać naszą markę.

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

Hannah Lewis podpowiedziała nam że kluczem w tym wyjątkowym czasie jest zadbanie o świadomość swojej marki. W tym celu dobrze sprawdzają się wizualne materiały, które możemy umieścić na przykład na YouTubie. Takie materiały również możemy promować, dzięki czemu przejdziemy od zbudowania świadomości marki, aż do procesu zakupowego.

 

Sekcja tło

Poznaj z nami Google Analytics!

 

Źródło: Grow Global This Holiday Season

 

Na końcu prowadzący zapytał swoich gości o to, czy planują nadal rozwijać się na arenie międzynarodowej i oboje zgodzili się, że chcą być najlepsi w swojej branży, a wyjście na rynki międzynarodowe sprawia, że firma jest bardziej rozpoznawalna, co znacząco przekłada się na sprzedaż.

 

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, chcielibyśmy podkreślić, jak ważne dla naszych Specjalistów jest uczestniczenie w tego typu wydarzeniach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nasza branża jest niezwykle dynamiczna, dlatego śledzenie aktualnych informacji jest kluczowe w rozwijaniu biznesów naszych Klientów. Dodatkowo, dla nas jako agencji ważne jest, aby sprawdzić wszystkie możliwe scenariusze przed wejściem na rynek międzynarodowy, dlatego w pełni zgadzamy się z tym, że analiza konkurencji jest kluczowa.

 

Agata Kowalczyk
Social Media & Content Specialist. Zajmuje się tworzeniem ciekawej komunikacji w mediach społecznościowych. Prywatnie uwielbia teatr, a zwłaszcza musicale.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 4,83 / 5)
Loading...
Przewiń do góry