GTM w pakiecie standardowym. Przykłady podstawowych tagów.

Krzysztof Dudzik
Krzysztof Dudzik
Archiwum 04.2021
 
GTM w pakiecie standardowym. Przykłady podstawowych tagów.

GTM w pakiecie standardowym
Przykłady podstawowych tagów

GTM w pakiecie standardowym. Przykłady podstawowych tagów.

Jeśli Twoja strona www posiada tylko tag  Google Analytics, to właśnie teraz nastał czas, abyś wszedł level wyżej. Chciałbym przedstawić Ci narzędzie jakim jest Google Tag Manager oraz co możesz osiągnąć konfigurując podstawowe tagi za jego pomocą. Pokaże Ci, jak wydobyć z Twoich działań marketingowych konkretne dane, które pozwolą Ci sprawdzić ich efektywność. Zacznij inwestować tam gdzie się opłaca, a nie tam, gdzie jest dużo kliknięć 😊

 

Czym jest Google Tag Manager?

GTM to zaawansowane narzędzie do administrowania tagami na stronie, które nie wymaga fizycznej ingerencji w kod strony. Tagi z kolei to nic innego jak skrypty, które transferują do Google Analytics / Google Ads informacje o ruchu a co najważniejsze o zachowaniu użytkowników. Mając w swoich raportach konkretne informację ile osób zrealizowało konwersje, pomoże Ci wdrożyć skuteczną optymalizację we wszystkich działaniach marketingowych.

 

Pierwszy krok: Utworzenie konta GTM

Wejdź na stronę: https://www.google.com/analytics/tag-manager/ a następnie zaloguj się swoim kontem Google. W kolejnym etapie klikamy w guzik „utwórz konto”.

 

Naszym oczom ukaże się formularz. Wpisujemy odpowiednie dane oraz zaznaczamy opcje „Witryna internetowa”. I na sam koniec wciskamy guzik „utwórz”

 

 

Krok drugi: Instalacja kodu GTM na stronie

Po pomyślnym utworzeniu konta od razu wyświetli kod GTM. Pierwszy fragment należy umieścić na samym początku strony, zaraz po znaczniku otwierającym <head>. Fragment drugi po znaczniku otwierającym <body> .

 

 

*jeśli posiadacz stronę opartą na silniku WordPress, możesz skorzystać z integracji za pomocą odpowiedniej wtyczki np.: https://pl.wordpress.org/plugins/duracelltomi-google-tag-manager/

*gdy Twój tag Google Analytics również jest wklejony w kod strony, usuń go a następnie zaimplementuj przez GTM (instrukcja w kroku czwartym)

Sekcja tło

Przygotować ofertę specjalnie dla Ciebie?

 

Krok trzeci: Konfiguracja / dodanie zmiennych

Niestety nowoutworzony kontener jest bardzo ubogi w zmienne. Musimy więc sami wybrać te, które będą nam najbardziej potrzebne. Wchodzimy w zakładkę zmienne a następnie klikamy „Skonfiguruj”.

 

 

Następnie tworzymy „zdefiniowana” przez nas zmienną, która będzie zawierała ID Google Analytics.

 

 

Po poprawnym zapisie przechodzimy do konfiguracji swoich pierwszych tagów.

 

Krok czwarty: Konfiguracja pierwszych tagów

  1. Google Analytics

Najważniejszym podstawowym tagiem GTM jest tag Google Analytics, który monitoruje nam „wyświetlenia strony”. W zakładce Tagi klikamy w button „nowy” i konfigurujemy ustawienia wg. poniższego zrzutu. Pamiętaj, żeby wybrać swoją zmienną w pozycji „ustawienia Google Analytics”. Kolejno wybieramy regułę uruchamiającą nasz tag na wszystkich stronach.

 

 

Teraz możemy przejść do konfigurowania odpowiednich tagów zdarzeń: klik w adres email, klik w numer telefonu oraz wysłany formularz.

  1. Klik w adres email

*ważne aby adresy email na stronie www były klikalne w formacie <a href=”mailto:..

Standardowo w zakładce tagi klikamy w guzik „nowy”. Kolejno wybieramy pozycję „Google Analytics – Universal Analytics” i przystępujemy do konfiguracji tagu wg. poniższej specyfikacji:

 

Typ śledzenia: Zdarzenie

Parametry śledzenia zdarzeń

Kategoria: klik

Działanie: klik w adres email

Etykieta: {{Page URL}} – zmienna, która przyjmuje wartość adresu strony, na której doszło do zdarzenia

 

Ustawienia Google Analytics: wybieramy naszą zmienną GA.

 

 

Przechodzimy do ustawienia reguły uruchamiającej tag. Tworzymy nową regułę klikając w znak „+”.

Typ reguły: Kliknięcia- Tylko linki

Zaznaczamy opcję „niektóre kliknięcia linków”

Click URL zawiera mailto

 

 

To zdarzenie niezostanie zliczony, gdy użytkownik będący na stronie www skopiuje adres email. Jeśli chcesz monitorować takowe interakcje, musisz wdrożyć tag kopiowania elementów na stronie. Za jego pomocą będziesz mógł tworzyć konwersje np. kopiowania konkretnego adresu email, kopiowanie adresu firmy. Warto wdrażać wszystkie rozwiązania, które wprowadzają na Twoją stronę pełen monitoring konwersji. Pamiętaj, im więcej wiesz tym Twoje inwestycje są bardziej trafne a zwrot jest większy.

 

  1. Klik w numer telefonu

*ważne aby wszystkie numery telefonów na stronie były klikalne w formacie <a href=”tel:..

Tak jak wcześniejszy tag konfigurujemy wg. poniższej specyfikacji:

 

Typ śledzenia: Zdarzenie

Parametry śledzenia zdarzeń

Kategoria: klik

Działanie: klik w numer telefonu

Etykieta: {{Page URL}}

 

Reguła uruchamiająca tag:

Typ reguły: Kliknięcia- Tylko linki

Zaznaczamy opcję „niektóre kliknięcia linków”

Click URL zawiera tel

 

Niestety musisz pamiętać, że to zdarzenie nie daje Ci pełnej liczby połączeń z witryny, gdyż zazwyczaj klika się w numer tylko na urządzeniach mobilnych. Gdy strona www wyświetla się na komputerach użytkownicy wprowadzają numer ręcznie. W takim wypadku Twoje raporty będą pozbawione interakcji dokonanych na PC. Jeśli ten problem bardzo Ci przeszkadza, możesz skorzystać z zewnętrznych trackingów połączeń lub przykryć numery za pomocą odpowiedniego skryptu (przykład: +48 000 000 xxx – zobacz numer).

 

  1. Wysłany formularz

*istnieje wiele rodzajów formularzy, które niestety nie możemy monitorować za pomocą jednego tagu. Skupimy się na wersji, która będzie monitorowała wyświetlenie strony potwierdzającej poprawne wysłanie wiadomości (strona podziękowania).

 

Tak jak w przypadku poprzednich tagów klikalmy pozycję „nowy” w zakładce „tagi” i wybieramy pozycję „Google Analytics – Universal Analytics”. Kolejno przechodzimy do konfiguracji tagu:

 

Typ śledzenia: Zdarzenie

Parametry śledzenia zdarzeń

Kategoria: form

Działanie: wysłany formularz

Etykieta: {{Page URL}}

 

 

Reguła uruchamiająca tag:

Typ reguły: Wyświetlenie strony

Zaznaczamy opcję „niektóre kliknięcia linków”

Page URL zawiera „adres url strony podziękowania”

 

 

Krok piąty: Konfiguracja tagu konwersji Google Ads

Tworzymy nowy tag, który będzie łączył wszystkie nasze zdarzenia w jeden tag konwersji dla Google Ads. Na początku w interfejsie Google Ads w zakładce „konwersje” musimy utworzyć. Wybieramy opcję „witryna”.

 

 

Wypełniamy wszystkie pola formularza według poniższego zrzutu. Oczywiście nazwa tagu jest dowolna.

 

 

Po zapisaniu wybieramy pozycję „użyj menadżera tagów Google”:

 

 

Otrzymujemy identyfikator i etykietę konwersji, którą musimy umieścić podczas konfigurowania tagu.

 

 

Wracamy do zaplecza Google Tag Mangera i dodajemy nasz kolejny tag.

 

Typ tagu: Google Ads – śledzenie konwersji

Identyfikator konwersji: wartość z Google Ads

Etykieta konwersji: wartość z Google Ads

 

 

Dodajemy wszystkie nasze reguły czyli „klik w adres email”, „klik w numer telefonu” oraz „wysłanie formularza”. Zapisujemy i publikujemy. Oczywiście w trybie „podglądu” możemy sprawdzić, czy wszystkie nasze tagi i reguły poprawnie działają.

Podsumowanie:

Mając na swoim koncie GTM taki zestaw tagów możemy w Google Analytics sprawdzić z jakich źródeł pochodzą zdarzenia a w Google Ads sprawdzić efektywność poszczególnych kampanii, czy też słów kluczowych. Nie będziesz musiał wydawać swoich budżetów w ciemno i skupiać się na danych, które nic nam konkretnego nie mówią. Bądź o krok przed konkurencją!

Krzysztof Dudzik
Senior SEM Expert. Certyfikowany Specjalista Google Ads i Google Analytics. Na co dzień zajmuje się planowaniem i prowadzeniem działań reklamowych dla dużych, znanych marek. Koordynator programu edukacyjnego stworzonego dla juniorskich stanowisk w DevaGroup. Optymista, który zaraża swoją pozytywną energią każdą osobę w pobliżu. Powierzając mu kampanię możesz być pewien, że dotrzyma wszystkich terminów.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (7 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry