Paweł Kosmala – wywiad po semKRK#15 on-line

Ewelina Ibek
Ewelina Ibek
Archiwum 10.2020
 
Paweł Kosmala  – wywiad po semKRK#15 on-line

Paweł Kosmala
– wywiad po semKRK#15 on-line

Kontynuujemy cykl wywiadów z wybranymi prelegentami semKRK#15 on-linePaweł Kosmala zagościł na wirtualnej scenie z tematem: Kampania Google Ads na podstawie Google Search Console i ROAS > 1000%. Paweł jest właścicielem w Kuźnia e-Biznesu. Posiada ponad 13 letnie doświadczenie w branży internetowej, ponad 20 letnie w programowaniu oraz ponad 10 letnie doświadczenie w SEO, Analityce, Strategii, Koordynacji zespołu. Paweł nie zna zwrotu „nie da się”, dlatego stanął przed wyzwaniem i odpowiedział na liczne pytania, które otrzymał od Uczestników semKRK#15 on-line. 

 

 

Czas na pytania od uczestników naszej konferencji:

Jak to jest, czy kampania brandowa w Google Ads kradnie użytkowników z Organica? Na co się nastawiać kosztem których kliknięć?

Dobra kampania brandowa ma bardzo niski koszt konwersji – w większości przypadków koszt konwersji w przedziale 0,50 – 1 zł, a kliknięcia po kilka groszy.  Dla mnie jeśli koszt konwersji na kampanii brandowej jest bardzo niski po prostu szkoda czasu na analizowania tego czy “kradnie” ruch z Organica czy nie, bo jeśli my go nie będziemy “kraść” zrobi to konkurencja i “ukradnie” nam kupującego klienta.  Jeśli sklep zarabia na takiej kampanii to dlaczego tego nie robić ? 🙂 

 

Czy wykorzystujecie automatyzacje/skrypty pod tworzenie struktury kampanii SKAG? (Nie mówię tutaj o edytorze)

Na początku było to ręczne klepanie 🙂 żeby zobaczyć czym te SKAGi się je. Mam swój autorski skrypt, który generuje mi kampanie. Rozważam opcję udostępnienia go w modelu SaaS. Jednak samą analizę robię ręcznie – raz nie do końca ufam, a poza tym lubię kopać w danych 🙂  

 

Co z kanibalizacją słów kluczowych ADS vs SEO? Prawdopodobnie taka kampania odbiła się w jakimś stopniu negatywnie na wyniki sprzedażowe SEO?

Wahania ruchu w SEO były na poziomie 2%-5% a przychody z kampanii Google Ads wzrosły od 50%-200% w zależności od sklepu. Osobiście uważam, że jeśli prowadzimy własny sklep lub sklep klienta należy obstawić jak najwięcej miejsc w wynikach wyszukiwania własnymi reklamami lub wynikami w organiku. Bilans każdych działań ma być na plus, a w następnych krokach należy optymalizować przychody.

Sekcja tło

Potrzebujesz pomocy w Google Ads?

Czy prowadziliście też kampanie ADS na frazy, które miały niski CTR na 1 pozycji w wynikach organicznych? Jaki efekt CTR w ADSach udało Wam się uzyskać?

SKAG’ów od dawna używam do optymalizacji CTR 🙂 Wyniki raz na czerwono, raz na zielono. Jeśli mamy bardzo niski CTR na określoną frazę, należy mocno się zastanowić czy SERP lub reklama odpowiada na intencję użytkownika oraz ile możemy zyskać $ w skali miesiąca / kwartału roku optymalizując go. Ile czasu na to poświęcimy i finalnie ile będzie zysku z naszych działań. Na końcu musi przecież zgadzać się kasa. Czasami warto coś odpuścić i zająć się czymś bardziej efektywnym niż poprawą samego CTR za wszelką cenę.  

 

Na jakiej podstawie oceniacie intencje użytkownika w przypadku bardzo ogólnych słów kluczowych? Jak oceniacie – na jakim etapie lejka zakupowego jest klient w sytuacji: ogólne słowo kluczowe + brak AI ?

Na pewno sama konstrukcja zapytania – jeśli zapytanie jest w formie pytania lub zaczyna się od zwrotów: “jak, jaki, co, dlaczego, kiedy” z dużym prawdopodobieństwem klient jest na początkowym etapie procesu zakupowego. Jeśli wpisuje np. dokładny model urządzenia to najprawdopodobniej chce go już kupić, więc tworząc skag i kampanię produktową możemy obstawić już dwa miejsca. W pozostałych przypadkach zapytanie 5 osób (więcej nie trzeba, sprawdzałem 🙂 ) co klient mógł mieć na myśli, może naświetlić sytuację. Po tym: testowanie. 

 

 

P.S. W  Google Search Console można sprawdzić na jaką frazę jaka strona rankuje i na jej podstawie ocenić proces zakupowy klienta. Więc jednak  AI trochę było 😉 

 

Jak wygląda rentowność projektu przy SKAG?

Koszt obsługi i samej kampanii to około 20% marży netto. W analizach podsumowujących swoje działania pracuje na marżach produktów. Tylko takie działania pozwalają określić czy nasze działania są opłacalne czy nie. 

 

 Czy porównywaliście efektywność tej metody z podobnymi kampaniami wspomaganymi AI lub z kampaniami DSA?

Tak,  w większości przypadków koszty konwersji były tańsze średnio 5 razy niż w kampaniach DSA.   

 

 

Pamiętajcie, że wybrane wystąpienia prelegentów z semKRK#10 – #15 można zobaczyć na naszej platformie: https://semkrk.myvod.io/

Serdecznie zapraszamy!

 

Ewelina Ibek
Były pracownik na stanowisku Content & Marketing Manager. Polonistka, entuzjastka marketingu internetowego. Najlepiej czuje się na eventach, które sama zorganizowała. Gdy nie zajmuje się konferencjami i contentem, pije dużo kawy (czarnej), czyta jeszcze więcej książek (tych dobrych) i chodzi na spacery ze swoim Pieskiem (marki Akita). Uwielbia słuchać podcastów, głównie tych marketingowych…więc jeden taki semCAST też zrobiła.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry