Google rezygnuje z „Data Vocabulary”. Masowe powiadomienia GSC o konieczności wdrożenia „schema” dla Breadcrumbs.

Jakub Zeid
Jakub Zeid
Archiwum 01.2020
 
Google rezygnuje z „Data Vocabulary”. Masowe powiadomienia GSC o konieczności wdrożenia „schema” dla Breadcrumbs.

Zmień Data Vocabulary
Na schema.org

Dzisiejszy poranek powitał specjalistów i właścicieli stron powiadomieniami z narzędzia Google Search Console o wykrytym nowym problemie z „Menu Nawigacyjnym” (Breadcrumbs) w zweryfikowanej witrynie. Czy jest się czego obawiać?

Bez obaw, masz czas na poprawę do 6 kwietnia 2020

Wczoraj Google poinformowało na swoim blogu (link) o rezygnacji z wykorzystywania danych uporządkowanych ze stron internetowych, które podawane są w oparciu o wytyczne Data-Vocabulary.org. Od tego momentu narzędzie Google Search Console rozpoczęło wysyłanie informacji o ostrzeżeniu o nazwie „data-vocabulary.org schema deprecated” dla każdej zweryfikowanej witryny, która korzysta z tego systemu danych uporządkowanych. W chwili obecnej jest to jedynie ostrzeżenie, jego występowanie nie wpływa negatywnie na wyniki wyszukiwarki. Jak podaje Google, od 6 kwietnia 2020 wyszukiwarka zaprzestanie wykorzystywać dane umieszczone z użyciem Data Vocabulary do generowania rozszerzonych wyników wyszukiwania, a sam fakt odnalezienia Data Vocabulary w kodzie strony zostanie zakwalifikowany w panelu Google Search Console jako błąd.

Jak naprawić błąd „data-vocabulary.org schema deprecated”?

Aby nadal korzystać z możliwości jakie dają rozszerzone wyniki wyszukiwania Google należy zmienić standard Data Vocabulary na standard danych uporządkowanych schema.org.

Aktualnie rozsyłane ostrzeżenie dotyczy w głównej mierze wdrożenia danych uporządkowanych w elemencie breadcrumbs (menu okruszkowe, nawigacja okruszkowa). Poniżej znajdziecie przykład kodu odpowiadającego właśnie za ten element strony z wykorzystaniem Data Vocabulary oraz jego odpowiednik w schema.org.

Data Vocabulary

Schema.org

Jakich systemów CMS i e-commerce może dotyczyć problem?

Niestety, problem może dotyczyć wielu ze znanych systemów CMS czy e-Commerce jak i rozwiązań typu SaaS. W dużej mierze zastosowany standard danych uporządkowanych może również zależeć od twórców motywu (szablonu/skórki). Z naszych obserwacji wynika, że Data Vocabulary jest domyślnym zastosowaniem w sklepach Shoper, Prestashop 1.6 oraz wielu szablonów na systemie WordPress (w tym Woocommerce) oraz Magento 1.9.

W przypadku systemów rozwiązań typu SaaS zakładam, że wydane zostaną aktualizacje, które rozwiążą kwestię zmiany standardu, w przypadku indywidualnych rozwiązań najprawdopodobniej niezbędny będzie kontakt z programistą/webmasterem.

Jakub Zeid
Były pracownik na stanowisku SEO Expert w DevaGroup, gdzie odpowiedzialny jest za kompleksowe prowadzenie kampanii SEO, głównie dla klientów z branży e-commerce. Z krakowską agencją związany od 2017 roku, a doświadczenie w branży SEO zbiera nieprzerwanie od roku 2009. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, opiekun wyróżnionej na Mobile Trends Awards kampanii SEO.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (13 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry