Jak analizować konkurencję SEO w 2023 roku?

Leszek Urban
Leszek Urban
Archiwum 03.2023
 
Jak analizować konkurencję SEO w 2023 roku?

Jak analizować konkurencję SEO
w 2023 roku?

Celem prowadzenia kampanii pozycjonowania strony internetowej jest prześcignięcie konkurentów w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Do osiągnięcia założonych wyników, konieczne jest analizowanie wielu parametrów oraz realizowanie dziesiątekwdrożeń, dzięki którym nasza strona jest w stanie przeskoczyć oponentów. Bardzo często elementy te zależne są od charakterystyki danej branży, czy oczekiwań grupy docelowej, lecz nigdy nie zmienia się cel, którym jest wyprzedzenie konkurencji. Właśnie dlatego analizowanie konkurencji w ramach działań z zakresu SEO jest tak istotne. W dzisiejszym artykule omówimy sobie zagadnienie analizy konkurencji jako elementu pozycjonowania swojej strony internetowej, zwrócimy uwagę na kluczowe aspekty oraz wskażemy przydatne do tego narzędzia.

Dlaczego warto wykonywać analizę konkurencji?

Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, analiza konkurencji pozwala nam na wyciągnięcie odpowiednich wniosków, których właściwe wykorzystanie pozwoli nam na uzyskanie przewagi nad konkurencją w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki analizie naszych rywali jesteśmy w stanie określić ich mocne oraz słabe strony, śledzić ich działania marketingowe oraz określić, które z nich dają wymierne efekty. Bardzo często tego typu analiza może zaoszczędzić nasz czas oraz budżet, dzięki temu, że w pewnym sensie jesteśmy w stanie uczyć się na błędach naszej konkurencji. Monitorując działania naszych rywali z czołówki wyników wyszukiwań, możemy zobaczyć, które działania pozwoliły na osiągnięcie im sukcesu, a które okazały się bezużyteczne lub miały mniejszy wpływ na ostateczny wynik kampanii. Na tej bazie możemy przygotować listę priorytetów, w oparciu o którą będziemy wykonywać nasze działania, a dzięki takiej taktyce efekty pojawią się znacznie szybciej i będą bardziej widoczne niż w przypadku wykonywania prac bez większego planu oraz ustalonej strategii. Na tym etapie warto pamiętać, że potężnym narzędziem w rękach każdego specjalisty jest audyt SEO, który pozwala na szeroką analizę strony i jej aktualnego stanu, wszelkich działań prowadzonych w przeszłości, a także zestawienie ich z określoną konkurencją. Dzięki temu, na bazie takich analiz oraz własnych doświadczeń, można wysunąć daleko idące wnioski i na ich podstawie efektywnie realizować kampanię SEO.

Co dokładnie warto porównać z konkurencją?

Ustaliliśmy już więc, że analiza konkurencji jest bardzo istotnym elementem naszych działań przy okazji pozycjonowania witryny oraz to, jakie może za sobą nieść korzyści dla naszej kampanii. Pora więc skupić się na elementach, które warto zestawiać z rywalami w SERP Google. Na wstępie warto pamiętać, że im więcej parametrów będziemy śledzić, tym lepsze da to efekty oraz pozwoli na wyciągnięcie jeszcze większej ilości wniosków. Wiele elementów jest zależnych od rodzaju witryny, którą chcemy promować, a także od charakterystyki określonej branży, w której się poruszamy. Są jednak również stałe aspekty, które warto sprawdzić niezależnie od wspomnianych przed chwilą zmiennych.

Estymowany ruch i widoczność

Ruch i widoczność to dwa parametry, które niejako są efektem prowadzonej kampanii SEO. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić wydajność i skuteczność prowadzonych przez nas lub naszą konkurencję prac. O ile w przypadku ruchu jesteśmy w stanie bazować wyłącznie na estymowanych danych, które nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, o tyle widoczność możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Z pomocą przychodzą nam takie narzędzia jak np. Senuto.

Wykorzystując to narzędzie, możemy w bardzo przystępny i czytelny sposób sprawdzić wyniki widoczności dowolnej domeny, a co istotne w przypadku analizy konkurencji, również zestawiać te dane z innymi stronami internetowymi. Przykład takiego zestawienia znajduje się na poniższym zrzucie ekranu:

image1
Wykres widoczności w Senuto

Widzimy tutaj atrakcyjny wizualnie wykres, na którym naniesione zostały wyniki trzech różnych domen. Prezentują one liczbę fraz kluczowych w TOP10 wyników wyszukiwania na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dzięki temu jesteśmy w stanie obserwować wyniki widoczności dla naszej domeny w zestawieniu z bezpośrednią konkurencją. Pozwoli to na monitorowanie i porównywanie skuteczności prowadzonych działań, a także pomoże nam w obserwowaniu zawirowań, wynikających m.in. z aktualizacji algorytmu Google.

Senuto w ramach analizy domeny jest w stanie wskazać nam również potencjalnych konkurentów dla naszej strony internetowej. Raport o nazwie „Konkurencja” prezentuje nam listę adresów URL stron internetowych, które wyświetlają się na największą ilość takich samych fraz, co nasza domena. Jest to więc przydatne narzędzie w sytuacji, kiedy dopiero poznajemy daną branżę i nie do końca zdajemy sobie sprawę, z kim możemy zestawić nasze wyniki.

image2
Raport konkurencji w Senuto

Na rynku dostępny jest również szereg innych, często podobnych narzędzi, które są w stanie prezentować nam podobne analizy i wyciągać określone wnioski. Doskonałym przykładem może być chociażby ahrefs.

Aspekty off-site

Off-site to wszystkie czynniki wpływające na wyniki strony w Google, które znajdują się poza obrębem samej domeny, lecz wpływają na jej szeroko pojętą kondycję. Bardzo popularnym działaniem, prowadzonym w tym zakresie w ramach procesu pozycjonowania, jest pozyskiwanie linków zewnętrznych. Takie prace mają na celu budowanie właściwego profilu linkowania oraz historii naszej domeny. Odnośniki pochodzące z innych stron internetowych pozwalają na przekazywanie szeroko rozumianej mocy dla domeny docelowej, a także są w stanie przekazywać ruch botów indeksujących, co pozytywnie wpływa na odczytywanie zawartości naszej witryny.

Do analizowania backlinków domeny warto wykorzystywać takie narzędzia jak ahrefs czy Majestic. Pozwalają one na pozyskanie bardzo szerokich danych i statystyk w kontekście ilości, jakości i rodzaju odnośników, a także ich przyrostu lub spadku w dowolnym ujęciu czasowym. Dzięki nim możemy również analizować i sprawdzać miejsca, w których dane linki są publikowane, co pozwala na wyciąganie szerokich wniosków i optymalizowanie swoich działań w tym zakresie.

Analizując domenę za pomocą narzędzia ahrefs, warto zwrócić uwagę m.in. na ilość linków zwrotnych, szczególnie w odniesieniu do ilości odsyłających domen. Ponadto narzędzie daje nam możliwość sprawdzania rodzajów linków, np. z podziałem na odnośniki dofollow i nofollow. Oprócz tego wszystkie te dane możemy zestawiać z dowolną konkurencją, co pozwoli nam na zorientowanie się w działaniach prowadzonych przez naszych oponentów.

Na poniższym zrzucie ekranu przedstawione zostały przykładowe dane na temat typu linków zwrotnych, które kierują do jednej z domen:

image3
Raport linków zwrotnych z ahrefs

Dzięki temu w bardzo szybki i czytelny sposób możemy odczytać, że do domeny prowadzi aktualnie 6 linków nofollow, przy czym link dofollow jest zaledwie jeden. Na bazie takiej analizy wiemy już, że warto w najbliższym czasie pozyskać przynajmniej kilkanaście backlinków dofollow, dzięki czemu poprawimy profil linkowania naszej domeny. Dane te warto zestawić również z konkurencją, dzięki czemu będziemy w stanie mniej więcej określić potrzebną liczbę konkretnego typu odnośników, do której powinniśmy dążyć w przyszłości. Takie dane są przydatne nie tylko podczas prowadzenia kampanii, czy realizowania audytu, lecz również podczas wycen i estymacji wyników działań SEO.

Aspekty on-site

Pod pojęciem on-site kryją się wszelkie działania i wdrożenia, które realizowane są w obrębie pozycjonowanej domeny. Zaliczamy tutaj różnego rodzaju optymalizacje techniczne, contentowe, poprawianie parametrów szybkości strony, wyświetlanie witryny na urządzeniach mobilnych oraz dziesiątki innych, równie istotnych parametrów. Kolejne zmiany i aktualizacje w algorytmie Google, uzupełnianie wytycznych odnośnie do stron internetowych oraz powstałe w ostatnich latach pojęcie SXO pokazują, że aspekty optymalizacji on-site mają coraz wyższy priorytet dla Google. Strony o dobrych parametrach, które są czytelne i wartościowe dla użytkowników osiągają znacznie wyższe pozycje w wyszukiwarkach, niż witryny dotykane przez liczne problemy techniczne. To wszystko każe nam zwracać szczególną uwagę na ten element podczas każdej kampanii pozycjonowania.

Optymalizacja strony internetowej również powinna być przeprowadzana na podstawie analizy konkurencji. Jest to istotny element każdego audytu SEO, w ramach którego jesteśmy w stanie wskazać kluczowe dla wybranej domeny elementy, których poprawa lub wdrożenie jest w stanie realnie wpłynąć na nasze wyniki w Google. Świetnymi narzędziami, które pozwalają na różnego rodzaju analizy on-site, są chociażby Google Search Console oraz crawlery. Ich minusem jest jednak brak możliwości dokładnego zestawienia danych z wynikami oraz informacjami na temat naszej konkurencji.

image4
Analiza konkurencji w SurferSEO

Właśnie dlatego w przypadku porównywania naszej domeny z konkurencją, warto korzystać z takich narzędzi jak chociażby SurferSEO. Dzięki niemu jesteśmy w stanie monitorować wiele danych, m.in. ilość treści, nasycenie frazami kluczowymi, ilość nagłówków, a także wiele innych, szczególnie istotnych dla SEO elementów. Na ich bazie jesteśmy w stanie konkretnie dostosować naszą witrynę do poziomu, który wyznaczony jest przez konkurencję. Narzędzia tego typu idealnie sprawdzają się zarówno podczas realizowania audytu, ale również podczas bieżących analiz w trakcie kampanii SEO.

Skuteczne narzędzia do analizy konkurencji w SEO

Dzisiejszy rynek oferuje nam mnóstwo narzędzi i rozwiązań, które usprawniają prace każdego specjalisty SEO. Nie sposób tutaj pominąć największe i najpopularniejsze z nich, m.in. Senuto, ahrefs, Majestic czy Surfer SEO. Ich przydatność podczas wykonywania różnego rodzaju analiz wykazaliśmy już wcześniej, jednak warto przypomnieć, że ich celem jest dostarczenie nam danych na temat naszej konkurencji, które pozwolą na skuteczniejsze i wydajniejsze oraz bardziej dopasowane do potrzeb klienta działania, dzięki którym efekty prowadzonych prac będą przynajmniej zadowalające.

W swojej pracy warto więc posiłkować się różnego rodzaju narzędziami, jednak należy pamiętać, że stanowią one wyłącznie wsparcie w naszych działaniach. Wszelkie decyzje odnośnie realizowanych kampanii powinny być na końcu podejmowane przez specjalistę na podstawie nie tylko surowych danych, lecz również własnych doświadczeń.

Analiza konkurencji w Senuto

Obecnie jednym z największych i najpopularniejszych polskich narzędzi SEO jest Senuto. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na monitorowanie widoczności oraz pozycji stron internetowych, a także pozwalające na analizowanie fraz kluczowych, czy też optymalizowanie treści. Senuto daje nam szereg możliwości oraz prezentuje wiele danych, dzięki którym nasza kampania może być jeszcze bardziej skuteczna.

Oprócz wcześniej wspomnianych funkcji możemy korzystać z wielu innych, równie przydatnych opcji oraz danych, które w atrakcyjny wizualnie sposób, prezentowane są w ramach różnego rodzaju wykresów, tabelek oraz grafów. Warto pamiętać, że w Senuto możemy śledzić i analizować nie tylko własne domeny, lecz również konkurencję.

Świetnymi funkcjonalnościami tego narzędzia są chociażby te, które odpowiadają za prezentowanie danych na temat aktualnych pozycji analizowanej domeny. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo łatwo sprawdzić, które słowa kluczowe generują wzrosty, a które spadają w rankingu. Takie dane pozwalają na reagowanie i optymalizowanie problematycznych podstron, które mogą generować spadki widoczności i ruchu.

image5
Raport o zmianach pozycji w Senuto

Bardzo przydatne są również raporty o konkurencji oraz kanibalizacji, która występuje w obrębie naszej domeny. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawnie reagować i usunąć przyczynę problemu, który jest często bagatelizowany podczas optymalizacji strony internetowej, a w znacznym stopniu przekłada się na wyniki organiczne.

Oczywiście Senuto zawiera wiele innych przydatnych narzędzi i raportów, które są w stanie wesprzeć nasze działania nie tylko podczas analizy konkurencji, ale również podczas bieżących działań, np. tworzenie treści na stronę.

Co jeszcze warto analizować oprócz swojej konkurencji?

Według różnych raportów oraz opinii można powiedzieć, że Google do obliczania swojego rankingu bierze pod uwagę nawet kilkaset różnych czynników i parametrów. Obejmują one zarówno elementy na stronie, takie jak rozwiązania techniczne czy treści, ale również wszelkie działania off-site. W ramach standardowej kampanii pozycjonowania bardzo trudno jest zoptymalizować każdy z nich, jednocześnie dbając o kondycję witryny oraz jej postępy w wynikach wyszukiwania. To pokazuje, że rola analizy konkurencji jest bardzo istotna. Pozwala nam nadać poszczególnym pracom odpowiednie priorytety, dzięki którym jesteśmy w stanie optymalizować koszty oraz ilość pracy w stosunku do efektów, które są one w stanie przynieść.

Podsumowując, na sukces naszej strony w wynikach wyszukiwania ma wpływ mnóstwo różnych czynników. Niektóre z nich są bardzo trudne do wychwycenia i prawidłowego wdrożenia, przez co baczne obserwowanie naszej konkurencji może realnie usprawnić nasze prace, a odpowiednie nadanie priorytetów pozwoli na szybkie osiągnięcie zadowalających nas efektów.

Leszek Urban
Senior SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów, optymalizację stron internetowych klientów oraz ich weryfikację pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat motoryzacji, nowych technologii, muzyki, podróży oraz piłki nożnej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry