SE Ranking – kompleksowa platforma SEO

Piotr Jacek
Piotr Jacek
Archiwum 10.2021
 
SE Ranking – kompleksowa platforma SEO

SE Ranking - kompleksowa platforma SEO

Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych narzędzi, które w ogromnym stopniu ułatwiają codzienną pracę specjalisty SEO jaką jest m.in. optymalizacja stron internetowych. Dzisiaj specjalnie dla Was przyglądamy się najważniejszym funkcjom jednego z nich, a mianowicie rozbudowanej platformie SE Ranking. Za jej pomocą dokładnie przeanalizujemy naszą stronę pod kątem optymalizacji SEO, sprawdzimy jej profil linków, konkurencję, najważniejsze słowa kluczowe i wiele więcej.

Competitive Research – analiza konkurencji

Pierwszym narzędziem wartym uwagi w ramach SE Ranking jest Competitive Research, pozwalające szybko sprawdzić jakie serwisy internetowe stanowią naszą bezpośrednią konkurencję, zarówno w bezpłatnych wynikach wyszukiwania jak i w kampaniach płatnych Google Ads. Każdą ze stron konkurentów możemy osobno przeanalizować pod kątem profilu linków, mocy SEO oraz widoczności w Google na przestrzeni 30 miesięcy wstecz. Za jego pomocą sprawdzimy jakie serwisy stanowią naszą bezpośrednią konkurencję w SERP-ach Google oraz przede wszystkim jak na ich tle wypada nasza strona www.

Analiza konkurencji

Przechodząc dalej do zakładki Competitor Comparison, szybko zestawimy ze sobą do trzech różnych domen i porównamy je pod kątem wspólnych lub unikalnych słów kluczowych. Przeprowadzona w ten sposób analiza konkurencji i zebrane informacje będą świetnym źródłem inspiracji na nowe słowa kluczowe lub do rozbudowy strony o nowe landingi.

Konkurencja w Google

Jeśli widzisz, że konkurencja zbiera sporo potencjalnego ruchu na frazy, na które Twój serwis jest praktycznie niewidoczny, zastanów się nad jego obecną strukturą i jej rozbudową. Być może pośród nich znajdziesz frazy, które idealnie wpasowują się także w Twój profil działalności, a przy odrobinie pracy uda się Ci się poprawić widoczność strony i dotrzeć z ofertą do większej ilości potencjalnych klientów.

Konkurencja w Google 2

Analizując konkurencję za pomocą SE Ranking warto zwrócić uwagę na dostępną tutaj sekcję SERP Features, dzięki której sprawdzimy jakie dodatkowe informacje oprócz tych standardowych, Google wyświetla w swoich wynikach organicznych na poszczególne słowa kluczowe. Będą to m.in. grafy wiedzy, karuzele, obrazy i różnego rodzaju fragmenty rozszerzone.

SERP features

Dla każdego z powyższych otrzymujemy listę słów kluczowych powiązanych z analizowaną przez nas domeną, jej aktualną pozycję, stopień trudności, dopasowany URL oraz estymację generowanego ruchu. Dostajemy zatem gotową listę fraz z potencjałem na „wbicie się” do fragmentów rozszerzonych Google, a co za tym idzie wyróżnienie się spośród konkurencji i zwiększenie ruchu. Warto przyglądnąć się bliżej serwisom, które wyszukiwarka wybrała do wyświetlenia, np. w grafach wiedzy, a następnie spróbować zoptymalizować naszą stronę na ich wzór.

SERP fragmenty rozszerzone

Keyword Research – analiza fraz kluczowych

Kolejnym narzędziem wchodzącym w skład SE Ranking jest Keyword Research, za pomocą którego sprawdzimy słowa kluczowe, na które widoczna jest nasza strona pod kątem liczby wyszukiwań oraz stopnia trudności. Im popularniejsza fraza tym (teoretycznie) więcej ruchu może wygenerować, lecz pamiętaj, że razem z popularnością rośnie także jej konkurencyjność. Analizując słowa kluczowe, oprócz tych najczęściej używanych, zwracaj także uwagę na te mniej popularne, które najczęściej stanowią słowa z tzw. długiego ogona, a więc frazy bardziej sprecyzowane, pozwalające dotrzeć do zdecydowanego i świadomego klienta, który dokładnie wie czego szuka. W tej samej zakładce znajdziesz także pomysły na nowe słowa kluczowe, podobne lub powiązane z główną, analizowaną przez nas frazą.

Słowa kluczowe pomysły

Na szczególną uwagę zasługuję znajdujący się tutaj podgląd wyników organicznych Google na dane zapytanie, dzięki czemu oprócz samych statystyk na temat każdej z fraz, szybko sprawdzisz jakie konkretnie strony aktualnie zajmują topowe pozycje na daną frazę. Bezpośrednio z poniższego widoku możesz przejść do analizy poszczególnych stron, sprawdzić ich moc, stopień i źródła linków, organiczne słowa kluczowe, generowany ruch itd. Jest to bardzo przydatna funkcja dająca szybki i wygodny podgląd na konkurencję z jaką przyjdzie nam się zmierzyć w SERPach Google. Co więcej, optymalizując swoje landingi na wzór konkurencji zajmującej topowe pozycje w Google zwiększysz szansę na wbicie się wysoko ze swoją stroną.

Słowa kluczowe SERP

Backlink Checker – profil linków

Kolejnym narzędziem oferowanym przez platformę jest Backlink Checker, moduł umożliwiający analizę profilu linków dla wskazanej domeny dostarczający wielu przydatnych informacji nt. ich ilości, jakości oraz rodzaju. SE Ranking wykorzystuje swoje dwa wewnętrzne wskaźniki, jakimi są Domain Trust i Page Trust, które oceniają ogólny profil i moc linków prowadzących do naszej domeny, a więc coś na wzór URL Rating i Domain Rating znanych z Ahrefs.

SE ranking wskaźniki

Za pomocą Backlink Checker’a sprawdzimy aktualną liczbę domen odsyłających i linków zewnętrznych, a także jak wyglądał ich przyrost w czasie do 12 miesięcy wstecz:

Domeny odsyłające

Backlinki

W module nie zabrakło także szczegółowych informacji nt. nowych i utraconych domen oraz backlinków, dzięki czemu szybko wyłapiemy te, które z jakiegoś powodu przestały linkować do naszej strony www.

Nowe domeny

Nowe backlinki

Zebrane dane umożliwiają także analizę linków pod kątem najczęściej używanych anchor tekstów oraz najczęściej linkowanych podstron w ramach naszej domeny. W ten sposób sprawdzimy, które słowo kluczowe oraz podstrona są najmocniej podlinkowane, a nad którymi warto lepiej popracować.

Domena anchory

Linki anchory

Warto także dodać, że moduł pozwala również sprawdzić backlinki pod kątem kraju oraz odsyłających IP i podsieci.

IP i kraje

On-Page SEO Checker

Jedną z ciekawszych funkcjonalności w ramach platformy jest z pewnością On-Page SEO Checker. Po podaniu adresu URL naszej strony oraz istotnego dla niej słowa kluczowego, SE Ranking skanuje stronę pod kątem prawidłowej optymalizacji względem wskazanego słowa kluczowego. Raport jaki otrzymujemy zawiera informacje na temat podstawowych elementów strony takich jak meta title, meta description oraz nagłówki, a także wskazówki dotyczące szybkości strony, treści, słów kluczowych czy stopnia podlinkowania. Oczywiście tego typu automatyczny raport nie będzie tak rozbudowany i szczegółowy jak ręcznie wykonany audyt SEO wykonany przez specjalistę, ale w ten sposób dostajemy wstępny pogląd na stan naszej strony, razem z wieloma przydatnymi wskazówkami pod kątem optymalizacji.

SEO checker

Podsumowanie

SE Ranking to narzędzie zdecydowanie warte uwagi i godne polecenia, które okaże się wyjątkowe pomocne w codziennej pracy każdego specjalisty SEO lub marketingowca. Za jej pomocą sprawdzisz swoją stronę pod kątem optymalizacji, porównasz wyniki z konkurencją, tudzież dobierzesz odpowiednie frazy kluczowe, które będą konwertować. Wspomniane powyżej funkcje to zaledwie część możliwości jakie oferuje SE Ranking. Platforma posiada wyjątkowo atrakcyjny, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs. Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli Ci kompleksowo zarządzać swoją kampanią i usprawnić pozycjonowanie strony, warto skorzystać z dostępnego 14 dniowego triala i sprawdzić jakie jeszcze możliwości oferuje SE Ranking.

Piotr Jacek
Senior SEO Specialist oraz SXO Specialist. Pozycjonowaniem i optymalizacją stron zajmuje się od 2010 r. W DevaGroup odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie kompleksowych audytów oraz weryfikację stron internetowych pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat szeroko pojętej muzyki i dobrego filmu.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (10 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry