Icy Tower na Facebooku

Justyna Mądro
Justyna Mądro
Archiwum 05.2010
 

Od kilku ładnych lat dość wysoką popularnością cieszy się gra pt: „Icy Tower”, polegająca na kierowaniu postacią, która musi doskoczyć do jak najwyższego poziomu (floor’a). I ta również gra doczekała się swojego odpowiednika na popularnym portalu społecznościowym Facebook. Chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami związanymi z tą grą, oraz pokazać możliwości tej aplikacji.

Tak więc, po krótkim (w zależności od łącza:P) ładowaniu gry ukazuje nam się ekran powitalny, który ma zamiar zapoznać nas z podstawowymi elementami gry. Po wyłączeniu go, naszym oczom pojawia się menu główne. Każdy ekran gry można podzielić na dwa podekrany. Pierwszy ekran , znajduje się po lewej stronie i przedstawia wyniki nasze i naszych przyjaciół. W tym podekranie możemy zobaczyć jak w tym tygodniu (lub w przeszłych tygodniach) szło naszym znajomym. Podekran ten pozostaje zawsze z nami i nie znika podczas grania. Druga część ekranu (po prawej stronie), jest to ekran główny, w którym dzieje się cała rozgrywka. W prawym górnym rogu menu głównego możemy zobaczyć ilość naszych coins’ów (żetonów), które są potrzebne np do odblokowania kolejnych wież , czy też które można przetrwonić w sklepie z ubraniami :> Na tym ekranie znajdują się również dwa menu z przyciskami.

Górne menu po kolei oznacza:
1.”domek” – powrót do menu głównego
2.”znak zapytania” – pomoc
3.”flaga” – aktualnie ustawiony język
4.”kratka” – wybrana jakość obrazu
5.”głośnik” – efekty dźwiękowe wł/wył
6.”nutka” – muzyka wł/wył

Drugie menu znajdujące się pod pierwszym, przenosi nas do różnych części gry takich jak:
1.PLAY – przechodzimy do rozgrywki
2.WARDROBE – sklep z ubraniami
3.CHALLENGE – wyzwania
4.INVITE FRIENDS – zapraszanie przyjaciół
5.TROPHY ROOM – pokój z nagrodami, trofeami
6.EXTRAS – dodatki

Po kliknięciu przycisku PLAY na ekranie pojawiają się cztery wieże (na początku aż trzy są zablokowane), z których należy wybrać jedną , w której chcemy zagrać. Kolejne wieże można odblokować za żetony, dla przykładu „Disco Tower” kosztuje 1999 żetonów, dlatego też radziłbym nowym graczom nie wydawać początkowych pieniędzy na ubrania, fryzury itd… bo później będzie o wiele trudniej zdobyć te 1999 żetonów na odblokowanie kolejnej wieży. Po wyborze wieży zaczyna się rozgrywka.

Ekran rozgrywki oraz według mnie cała gra jest bardzo sympatycznie zaprojektowana z myślą o dobrej zabawie. W lewym dolnym rogu znajduje się ilość punktów jaką zdobyliśmy. Wraz ze wzrostem zdobytego poziomu, czy też ilością wykonanych combo’sów (o tym później) wartość ta będzie się zwiększać. Na dole po środku jest pokazana klawiszologia. Tak więc strzałki kierują naszą postacią ,a spacją się skacze (jeśli ktoś woli to można też strzałką do góry). W prawym górnym rogu licznik czasu, a poniżej wskaźnik combo’sa. Licznik czasu mówi nam za ile nasza gra przyspieszy, a dokładniej kiedy przyspieszy spadanie podestów. Teraz przydałoby się wytłumaczyć co to jest combo. W tej grze występują dwa typy skoków. Pierwszy skok jest to skok zwyczajny, wykonany bez uprzedniego rozpędu. Natomiast combo, jest to skok do którego nasza postać się przygotowała i wcześniej odpowiednio rozpędziła… Im szybciej się rozpędzimy tym wyżej nasza postać doskoczy. Oczywiście pewnych granic nie możemy pokonać. I teraz gdy wykonamy kilka dobrych skoków (lepszych) w jednej kombinacji, to właśnie to nazywamy „combo”. Jednak coś musi nam określać , jak bardzo naładowaliśmy combo, czyli czy mamy jeszcze możliwość jakby kontynuowania naszego wieloskoku. Dlatego też pod licznikiem czasu znajduje się wskaźnik który to określa. Czasami gdy mamy znajomych grających w tą gre, to możemy zauważyć ich avatary (zdjęcia profilowe) z strzałką mówiącą nam gdzie się znajdują i cyferką, która jest poziomem do jakiego nasz znajomy doszedł. W trakcie gry będziemy właśnie naszych przyjaciół „wymijać” co uatrakcyjnia rozgrywkę i zwiększa frajdę.

Teraz przejdźmy do sklepu z odzieżą. Tutaj mamy do wyboru (na dole ) płeć kolor włosów o raz skóry, (po prawej) możliwość kupna nowych rzeczy, fryzur czy też dodatków (np okularów), które oczywiście kosztują. Można również wybrać w co ubrać, lub które elementy naszej garderoby uaktywnić. W tym celu należy kliknąć na przycisk trzech bluzek na wieszakach po lewej stronie.

Ale czym byłaby gra bez rywalizacji? Zapewne niczym ciekawym. Dlatego też również „Icy Tower”, tak jak większość gier na Facebooku umożliwia nam przyjacielskie potyczki. Aby wyzwać przyjaciela , należy udać się do strony „Challenge” i tam wyzwać odpowiednich znajomych.

Ostatnim ekranem który chciałbym omówić jest „Trophy Room”. Otóż jeśli gra Wam się spodoba, a na pewno tak będzie, to będzie chyba najczęściej odwiedzany element gry. Aby zarobić dodatkowe żetony należy wykonywać tak jakby mini zadania np osiągnąć w obojętnie jakiej wieży 500-tny poziom, albo zdobyć 200 floor jednym combo (co nie jest wcale takie łatwe). I właśnie tutaj możemy się dowiedzieć co już osiągnęliśmy, co możemy jeszcze osiągnąć lub po prostu sprawdzić statystyki (łączna ilość prób, łączna ilość punktów itd).

Warto też codziennie odwiedzać Icy Tower. Dlaczego? Aby zyskać kilka – kilkadziesiąt żetonów, które i tak zapewne szybko wydamy.

Ogólnie gra mi się podoba, ponieważ jest kultowa, a dokładniej jest odpowiednikiem kultowej gry. Wykonanie jest przyjazne i estetyczne, nie ma zbędnych elementów utrudniających poruszanie się użytkowników, czy też rozpraszających uwagę. Gra ta na pewno zagości w Waszym dziennym planie zajęć, a jeśli nie to będzie wielką jednorazową rozrywką.

 

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (22 głosów, średnia: 4,82 / 5)
Loading...
Przewiń do góry