Prowadzę e-commerce – co mogę zrobić w czasie epidemii?

Justyna Mądro
Justyna Mądro
Archiwum 04.2020
 
Prowadzę e-commerce – co mogę zrobić w czasie epidemii?

Kilka przykładów działań,
jakie podejmują sklepy online

W aktualnej sytuacji niektóre sklepy online przeżywają ogromne oblężenie, niektóre spadki, a jeszcze inne biznesy oparte tylko na modelu stacjonarnym, boleśnie przekonały się o tym, dlaczego warto było zaistnieć w sieci. To, czy poradzimy sobie z kryzysem, zależy głównie od naszego asortymentu, ale też modelu biznesowego, który przyjęliśmy. Ci, którzy dbali o widoczność online, zdecydowanie dobrze ulokowali swoje środki. Poniżej przygotowaliśmy kilka porad dla właścicieli sklepów e-commerce, które mogą przydać się w obecnej sytuacji. 

  1. Bardzo ważna jest informacja oraz to, by nasi klienci wiedzieli, co dzieje się z ich zamówieniami. Pozostań z klientami w kontakcie, wiele firm wysłało dedykowane newslettery, w których informowano m.in. o tym, że zespół pracuje w okrojonym składzie albo wręcz przeciwnie – że wszystkie dostawy są realizowane w czasie terminowym. Warto w dowolny sposób, czy to za pomocą informacji w social media, newsletterze czy kontaktując się telefonicznie, przekazać swoim klientom informacje, na co mogą się nastawić w tej obecnie nietypowej sytuacji. Poniżej przykłady wybranych newsletterów firm, które odniosły się do aktualnej sytuacji. Marka Resibo, produkująca naturalne kosmetyki, poinformowała swoich odbiorców o tym, że czas realizacji zamówień, może nieco się wydłużyć ze względu na ograniczenie liczby osób pracującej przy wysyłce.

 

resibo-newsletter

 

2. Wsparcie finansowe – wiele firm zdecydowało się także wspierać szpitale w walce z koronawirusem poprzez przekazanie środków finansowych bezpośrednio na konto szpitala, przekazanie swoich produktów lub przygotowanie specjalnych produktów, z których całość środków zostanie przekazana na pomoc w walce z koronawirusem. Na taki krok decydują się głównie największe marki, takie jak 4F, które przygotowało specjalną serię koszulek #4fpomaga. Całość środków pozyskana ze sprzedaży zostanie przeznaczona na walkę z wirusem. Dodatkowo powstała specjalna podstrona z informacją o akcji oraz o tym, że marka przekaże 20% obrotów swojego sklepu szpitalom.  Użytkownicy widzą także na pasku u góry strony, ile osób wsparło już akcję #4fpomaga.

4f-pomaga-koszulki

Inne firmy, jak marka OneDayMore, produkująca zdrowe musli, zdecydowała się przekazać szpitalom bezpośrednio swoje produkty.

 

produkty-dla-szpitali

 

Firma CCC natomiast przekazuje 10 zł od każdej sprzedanej pary butów firmy Lasocki oraz zaangażowała do promocji akcji aktorkę Małgorzatę Kożuchowską, która jest amabsadorką marki. Kożuchowska nagrała krótki filmik w warunkach domowych, w którym informuje i zachęca internautów do wspierania akcji.

 

ccc-koronawirus

 

 

3. Wiele e-commerce’ów zdecydowało się także bezpośrednio z poziomu strony głównej za pomocą paska informacyjnego poinformować o ewentualnych zmianach w trybie pracy, lub wręcz przeciwnie, o tym, że sklep pracuje bez żadnych zakłóceń. Poniżej znajdziecie przykłady stosowanych komunikatów, Czar na Herbatę informuje: Drodzy Klienci, z powodu wdrożenia niezbędnych środków ostrożności, czas realizacji zamówień może się wydłużyć do 5 dni roboczych od chwili zarejestrowania wpłaty.

 

pasek-czas-na-herbate

Sklep Tchibo odsyła do specjalnie przygotowanej podstrony, w ramach której firma informuje, że ich sklepy stacjonarne są zamknięte do odwołania, a obecnie umożliwiają jedynie składanie zamówień w sklepie internetowym z dostawą do domu. Przykład takiej podstrony znajdziecie tutaj.

 

 

pasek-tchibo

 

O terminowości dostaw i funkcjonowaniu sklepu klientów informuje także sklep z produktami do domu i ogrodu Decofire, ustawiając pasek bezpośrednio z poziomu strony głównej. Całość zobaczysz tutaj.

pasek-decofire

 

4. Warto także zadbać o ułatwienie kontaktu klientom z Twoimi sprzedawcami. Niektóre marki umożliwiły kontakt ze swoimi pracownikami za pomocą narzędzi zdalnych, takich jak Skype, WhatsApp czy FaceTime. Przykładem jest Subaru Polska, które wprowadziło nową możliwość kontaktu ze sprzedawcami z sieci dealerów za pomocą narzędzi online. Sprzedawca, który umożliwia kontakt za pośrednictwem WhatsAppa czy Skype’a ma przy swoim nazwisku umieszczony odpowiedni symbol. Możemy więc bezpośrednio skontaktować się z wybraną osobą. Sprzedawcy mają także aktualny status dostępności, oznaczony jako online.

subaru-polska

5. Jeżeli decydujemy się na korzystanie służbowo z WhatsAppa, mamy także możliwość utworzenia konta WhatsApp Biznes. To bezpłatna aplikacja opracowana z myślą o właścicielach małych firm. W ramach aplikacji masz możliwość utworzenia katalogu, aby zaprezentować produkty i usługi, a dzięki narzędziom do automatyzacji, sortowania i szybkiego wysyłania odpowiedzi, skomunikujesz się z klientami bez żadnych przeszkód. W ramach WhatApp Biznes, możesz utworzyć profil swojej firmy z przydatnymi informacjami dla klientów: adresem, opisem oraz adresem swojej strony internetowej. Możesz skonfigurować szybkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz oznaczać swoje czaty i kontakty etykietami, aby szybciej odnaleźć szukaną korespondencję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

whatsapp-biznes

 

6. Wiele firm, zwłaszcza deweloperów, umożliwiło obejrzenie wybranego mieszkania w wersji 3D, dzięki czemu potencjalnie zainteresowani klienci mogą lepiej zwizualizować sobie mieszkanie, którego w tym momencie nie mogą obejrzeć osobiście (jeśli akurat jesteś deweloperem, może zainteresować Cię narzędzie 3D Estate, wysyłasz wszystkie rzuty mieszkania i to wystarczy do opracowania pomieszczenia w wirtualnej rzeczywistości, w formie spaceru VR oraz rzutu 3D). Poniżej znajdziesz przykład takiego widoku z serwisu Obido.pl.

spacer-3d

spacer-3-d-biuro

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeżeli Twój sklep stacjonarny jest aktualnie zamknięty, możesz zwiększyć swoją wiarygodność, samemu publikując coś na kształt widoku 360 stopni. Wystarczy przygotować zdjęcie panoramiczne, w czym pomoże Ci aplikacja Google StreetView lub Twój aparat po pobraniu dowolnej aplikacji pozwalającej na wykonanie zdjęć 360 stopni. Wybierając aplikację Google StreetView, możesz dodać bezpośrednio zdjęcia do swojego sklepu.

zdjecia-360-stopni

 

7. Wiele firm informuje także o bezpieczeństwie dostaw, podkreślając, że podczas odbierania zamówienia nie musimy mieć żadnego kontaktu z kurierem. Firma Konesso.pl, oferująca kawę i ekspresy do kawy, przedstawia na specjalnie przygotowanej podstronie możliwości dotyczące bezkontaktowego odbioru zamówionych paczek, podkreślając bezpieczeństwo swoich dostaw.

inpost-bezpiecznadostawa

 

dpd-bezpieczna-dostawa

 

8. Niektóre sklepy online oferują np. miesięczny bezpłatny dostęp do swojej usługi lub bezpłatną dostawę, przykładem może być Empik, który zaoferował klientom bezpłatny dostęp do usługi Empik Premium przez 60 dni.

 

empik-premium

 

9. sklepy online decydują się także na standardową formę promocji, na zasadzie zniżki po podaniu określonego kodu rabatowego, poniżej przykład dla sklepu Konesso.pl:

homeoffice-znizka

 

Podsumowanie:

Sytuacja jest wyjątkowa i bardzo ważne, abyśmy w tym momencie pozostali w kontakcie ze swoimi klientami. W tym czasie bardzo istotna jest aktualna informacja dotycząca ewentualnych opóźnień w realizacji wysyłki produktów. Możesz kontaktować się za pomocą newslettera, informacji na fanpage’u, Instagramie czy telefonicznie. Życzymy Wam wszystkim, aby Wasze biznesy zyskały nowych, oddanych klientów.

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry